Bükreş’te gezilecek yerler
Genel,  Seyahat

Bükreş’te gezilecek yerler

Romanya’nın başkenti olan Bükreş, ülkenin güneydoğusunda yer almaktadır. Bulgaristan’a 80 km olan Bükreş’te gezilecek yerler oldukça fazladır. Ülkenin en kalabalık şehri Bükreş’tir. 2007 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olan Romanya, alınmış olan Schengen vizesi sayesinde ülkeye giriş yapılabilmektedir.

Sanat ve mimarinin başkenti sayılan Bükreş’te gezilecek yerler bakımından birçok seçenek yer almaktadır. Bükreş için doğunun Paris’i yakıştırmaları yapılmaktadır. Sanata vermiş olduğu değer ile göz alıcı bir mimariye sahip olan Bükreş, ekonomik açıdan da Romanya’nın en refah şehridir.

Bükreş’te gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan şehirdir. Gelenleri güzelliği ile açık hava müzesinde gibi hissettiren Bükreş, mutlaka gezilmesi gerekli olan bir şehirdir. Aşağıda Bükreş’e gidenlerin mutlaka gezmesi gereken 15 yer anlatılmıştır.

1 ) Parlamento Binası

Hem içerisi hem de dışı süslü olan parlamento binası, Dünya’nın en ihtişamlı ve en büyük binaları arasında yer almaktadır. 84 metre yüksekliğe sahip olan binanın içerisinde müzeler yer almaktadır.

2 ) Ulusal Tarih Müzesi

Şehrin en ünlü caddesi olan Zafer Bulvarı üzerinde yer alan müze, Neo – Klasik mimari ile inşa edilmiştir. Müze pazartesi ile Salı günlerinde kapalıdır. Diğer günlerde ise sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında açıktır.

3 ) Macca Villacross Pasajı

Bükreş’in merkezinde yer alan pasaj, herkesi etkileyecek bir güzelliğe sahiptir. Pasajda nargile kafeleri ve değerli taş satan dükkânlar bulunmaktadır.

4 ) Eski Şehir

Tarihi dokuyu yansıtması ile dikkat çeken Eski Şehir, Neo – Klasik ve Barok tarzını yansıtan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

5 ) Herastrau Parkı

1936 yılında kurulmuş olan park, şehirdeki karmaşadan kurtulmak isteyenler için en güzel alanlardan biridir. Yemyeşil doğal manzarası ile görenleri hayran bırakan park, mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

6 ) Devrim Meydanı

Çavuşesku’nun devrilmeden hemen önce, son olarak konuşmasını yaptığı alandır. 1989 yılındaki devrimden sonra bu ismi almıştır.

7 ) Atatürk Heykeli

En önemli caddelerden biri olan yerde, Üzerinde hem Türkçe hem de Romence ‘’ Yurtta barış, Dünya’da barış.’’ Yazan Atatürk heykeli mutlaka görülmelidir.

8 )Bükreş’te gezilecek yerler arasında Lipscani ‘yi kaydedin

Eski şehir merkezi olan Lipscani, trafiğe kapalı olan bir alandır. Dolambaçlı sokakları ile dikkat çekmektedir.

9 ) Ulusal Sanat Müzesi

1837 yılından bu yana eski kraliyet sarayında yer almaktadır. En etkileyici alanlardan biridir.

10 ) Romanian Atheneum

Opera binası, Victoriei caddesi üzerinde yer almaktadır. Bükreş’in en önemli salonudur.

11 ) Dimitrie Gusti Köy Müzesi

Herastrau parkı içerisinde yer alan bu alan, açık havada olan etnografya müzesidir ve mutlaka gezilmesi gerekli yerlerdendir.

12 ) Carol Parkı

Açık hava konserlerinin yapıldığı bu alan, en güzel parklardan biridir.

13 ) Stavropoleos Manastırı

Bükreş kent merkezinde bulunmaktadır. Doğu ve Batı tarzı mimariyi yansıtmaktadır.

14 ) Antipa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Roma ve Bizans kalıntılarının sergilendiği müze, tarihi mimari dokusu ile mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir.

15 ) Zafer Yolu

Bükreş’in ana caddesidir. Bağımsızlık caddesini Zafer meydanına bağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir