pragta gezilecek yerler
Genel,  Seyahat

Prag’ta görülmesi gereken 15 yer

Çek Cumhuriyeti sınırlarında bulunan muhteşem mimariye sahip olağanüstü bir şehir… Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olma unvanını sonuna kadar hak etmektedir. Avrupa’nın göz bebeği olan bu devasa güzellikteki şehir, Şehirlerin Anası, Altın Kent ve Avrupa’nın Kalbi unvanlarını da taşımaktadır. Bu şehrin her karesi birbirinden güzel gotik ve barok mimariye sahip. Mimari eserleri savaşlarda az hasar görmesi sebebiyle eski güzelliğini ve tarzını korumaktadır. Vlatne Nehri üzerine kurulu olan bir tarihi eserdir adeta. Bu şehir daha çok bahar aylarında gezilmelidir. Havalar ne tam soğuk ne de tam sıcak olmalıdır. Bu havada şehrin güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak her mevsimde Prag bir başka güzeldir.

PRAG’TA GÖRMEYE DEĞER 15 YER

1. KARL KÖPRÜSÜ

Şehrin en ünlü köprüsü olmakla birlikte üzerine inşa edilmiş 30 adet devasa heykel bulunmaktadır. Bu sebeple muhteşem mimariye sahip olup basit bir köprü olma özelliğinden kurtulmaktadır. Bu köprüde gün doğumunu ya da isterseniz gün batımını seyretmekten büyük zevk alacaksınız. 12, 20 ve 22 numaralı otobüslerle Molastranke’ye oradan da yürüyerek köprüye kadar gidebilirsiniz.

2. PRAG KALESİ

Günümüzde cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılmaktadır. Kale içinde birçok tarihi yapı ve eser bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Aziz Vitus Katedrali’dir. Önemli dini merkezlerden biri olarak kullanılmaktadır bu katedral. Bir de bir zamanlar işkence için kullanılan Beyaz Kule de oldukça önemli yapılardan biridir.

3. PETRİN GÖZLEM KULESİ

Bu kule etkileyici manzarasıyla ziyaret edilmeye değer yapılardan biridir. En önemlisi Prag şehrini güzelleştiren bir yapıdır. Teleferik kullanma şansına sahipsiniz ama bir süre teleferik için sıra beklemek zorundasınız. Yürümeyi tercih ederseniz 30 dakika kadar yorulmanız gerekecektir. Ama sonuç muhteşem. Şehrin tüm güzelliklerini buradan izleme şansına sahipsiniz.

4. DANS EDEN EV

Oldukça enteresan bir isme sahip değil mi? Ayrıca çok eğlenceli duruyor. Ancak burası sadece bir ofis binasıdır. Ziyaretçiler binanın ilginç görüntüsünden dolayı Prag şehrine geldiklerinde buranın fotoğrafını çekmeyi ihmal etmezler. Bina iki insanın dans edecek şekilde tasvirinin yansıması olduğu için bu ismi almıştır.

dans eden ev
dans eden ev

5. PRAG HAYVANAT BAHÇESİ

Prag şehrinin en büyük ve en eski hayvanat bahçesidir. Şehir merkezine uzaktır. Prag’ ta geçireceğiniz çok fazla zaman yoksa bu zamanı şehir merkezinde geçirmeniz tavsiye edilir. Ancak ulaşım için C hattı ile son durağa giderek ulaşabilirsiniz. Son ihtimal olarak da Vlatna Nehri üzerinden tekneyle geçebilirsiniz.

6. JOHN LENNON DUVARI

Kominist rejimin yansımalarını barındıran duvardır. Herkesin özgürce bir şeyler çizebileceği alandır. Özgür ruhu temsil etmektedir.

7. VLATNA NEHRİNDE TEKNE TURU

Her hangi bir tur ile anlaşarak tekne turu yapmak harika bir seçenek ve bu sizi mutlu edecektir.

8. ESKİ ŞEHİR MERKEZİ MEYDANI

Tarihi bir meydandır. Bünyesinde bir sürü restoran ve cafe de bulundurur. Gezerken dinlenebileceğiniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz yerler bulmak burada zor değil.

9. BARUT KULESİ

Bu kule Cumhuriyet Meydanında bulunmaktadır. Zamanında savaşlarda barut saklamak için kullanıldığından tarihi öneme sahiptir.

10. SEX MAKİNELERİ MÜZESİ

Size ilginç gelebilir ama bu tip müzeler Avrupa’da oldukça normal. 18 yaş sınırı olan bu müzeler cinsel zevk ve fantezileri yansıtmaktadır.

11. FRANZ KAFKA MÜZESİ

Müze Cahrles Köprüsü çıkışındadır. Bir gününüzü müzeye ayıracak kadar önemli tarihi özellikler barındırmaktadır. Franz Kafka’nın eserlerinin ve mektuplarının sergilendiği bir müzedir ve oldukça güzeldir.

12. JÜBİLE SİNAGOGU

Avusturya imparatoru anısına üretilmiş olan gotik mimariye sahip enteresan yapılardandır.

13. ASTRONOMİK SAAT

Eski şehir meydanında bulunmaktadır. Saat üzerinde her saat başı şehir gösterileri yapılmakta ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca saat üzerindeki kuleye çıkılarak şehir meydanının muhteşem görüntüsünün tadını çıkarabilirsiniz.

14. YAHUDİ MAHALLESİ

Bir zamanlar Yahudilerin yaşadığı gotik tarzda evlere sahip yerleşim merkezidir.

15. BELEDİYE SARAYI

İçinde konser ve sergi alanları gibi yapıları barındırırken cafe ve restoranlara da rastlayabilirsiniz. Eskiden bir süre ilahiyat fakültesi olarak kullanılmış olup daha sonra da askeri lise görevi üstlenmiştir. Siz de Prag şehrini gezmenin tadına varmak istiyorsanız buraları görmeden dönmeyin.

instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir