Uykuluk, badem, fındık ve boğazlık
Yemek

Uykuluk, badem, fındık ve boğazlık

Sakatat vazgeçilmezlerimdendir. Hemen hemen tüm sakatatlara bayılırım. Mart ayının gelmesi ile benim sarma(kuzu bağırsağından yapılır) ve uykuluk zamanım geldi. Bayağı hatırı sayılır bir miktar sakatatçıma hazırlatıp buzluğa stokluyor tüm sene yiyorum, eşe dosta yediriyorumJ Bu yazıyı aslında bir anlam kargaşasını gidermek için yazdım. Uykuluk, badem, boğazlık karıştırılan kavramlar. Bunlara tek tek bakalım mı?

Uykuluk;

Kuzu, dana hatta insanda bile olan kalbe yakın timüs adında bir bezedir. En makbulü süt kuzudan çıkandır. Hayvan büyüdükçe beze küçülür.

Badem, fındık;

Badem ya da fındık ise bağırsak arasından çıkan bir bezedir. Az daha sert olur.

Boğazlık;

Boğazlık ise (gerdan uykuluğu da denen) adı üstünde hayvanın boğaz bölgesinden elde edilen lenf bezecikleridir.

Genel olarak tamamı uykuluk olarak satılsa da gerçeği ilk başta yazdığım timüs bezesidir ve en lezzetlisidir. Mart ve Nisan aylarında süt kuzudan elde edilir. Uykulukçularda her mevsim nasıl oluyor derseniz. Bu aylarda süt kuzudan elde edilenler verilir diğer aylarda ise genellikle dana uykuluğu ufak ufak doğranarak kuzu diye pişirilip servis edilir:)

Uykuluk tarifi;

Bu kadar anlattıktan sonra nasıl pişiriyorum onu da anlatayım. Herkes ufak ufak kesilmiş hafif kıtırlaştırılmış olarak sevse de benim tercihim iri parçalar. Ben direk yüksek ateş ile önceden ısıtılmış yağsız tavada her iki tarafını kızarana kadar pişiriyorum. Tavadan almadan önce üzerine tuz karabiber kekik ve az kimyon serperek servise alıyorum.

afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir